Darmowa dostawa na terenie Polski dla zamówień powyżej 150 zł.

Po drodze w Bieszczady, czyli co zobaczyć na Podkarpaciu? - Krosno i okolice - część pierwsza

2024-07-28 12:55:00
Po drodze w Bieszczady, czyli co zobaczyć na Podkarpaciu? - Krosno i okolice - część pierwsza

   Dziś rozpoczynamy cykl blogów opatrzonych wspólnym hasłem: Po drodze w Bieszczady. Naszym zamiarem jest pokazać wartościowe atrakcje turystyczne południowej części Podkarpacia. Odpoczywając w Bieszczadach zawsze możemy zorganizować sobie jednodniową wycieczkę, aby te atrakcje poznać, zobaczyć na własne oczy. A więc zaczynamy od…

 

   Krosno i jego okolice – część pierwsza.

 

   Z Leska do Krosna mamy około 60 kilometrów. Od Sanoka poruszać się będziemy drogą krajową nr 28.

   Zaczynamy od zwiedzenia historycznego centrum miasta, którego początki sięgają XIII wieku.. W XIV wieku Krosno zyskało prawa miejskie, a w 1367 roku Kazimierz Wielki nadał mu tytuł „Królewskiego Wolnego Miasta Krosna”. W centrum miasta warto zwrócić uwagę głównie na zabytkowe kościoły, a w szczególności ten należący do oo. Franciszkanów. To budowla gotycka, choć główny ołtarz jest w stylu barokowym. Warto tam zajrzeć do wczesnobarokowej Kaplicy Oświęcimów. Jej fundatorem był szlachcic Stanisław Oświęcim, który w ten sposób upamiętnił przyrodnią siostrę Annę. W podziemiach kaplicy znajdują się groby rodzeństwa. Wiąże się z nimi następująca legenda: Stanisław zakochał się w swej przyrodniej, pięknej siostrze. Ona miłość tę odwzajemniła. By zyskać papieską dyspensę pozwalającą na ślub, Stanisław wybrał się do Rzymu. W tym czasie Anna ciężko zachorowała. Gdy Oświęcim wrócił z pozwoleniem, Anna, z nadmiaru szczęścia, zmarła.

   Przy kościele farnym zwraca uwagę wolnostojąca dzwonnica z charakterystyczną kopułą. Jest ona udostępniona do zwiedzania. Inna atrakcja to krośnieńska starówka wraz z XIV-wiecznym rynkiem. Z powodu podobieństwa do krakowskiej Starówki, miasto nazywano

„parva cracovia”, czyli małym Krakowem.

   Słynie też Krosno z produkcji wyrobów ze szkła, dlatego nazywane jest Miastem Szkła. Przy ulicy Blich znajduje się niezwykłe muzeum – Centrum Dziedzictwa Szkła. Ekspozycja opowiada historię produkcji krośnieńskiego szkła, można na żywo zobaczyć jego wytwarzanie i wziąć udział w warsztatach. W firmowym sklepie można kupić szklane pamiątki (mamy je także w naszym sklepie stacjonarnym).

   Zaś niedaleko rynku, przy ulicy Piłsudskiego, warto odwiedzić Muzeum Podkarpackie. Mieści się ono w dawnym Pałacu Biskupim. Aktualnie, ze względu na remont, udostępniona jest wystawa czasowa i archeologiczna.

   W tej części zaprezentowaliśmy wybrane atrakcje Krosna. A w części drugiej zaprosimy do poznania okolic tego pięknego miasta.

Autor:Administrator Sklepu